Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog CZ/HU/EN/PL
  3. Blog CZ
  4. Čím a jak ošetřovat pravidelně rousy?
24.04.2019
Blog CZ

Čím a jak ošetřovat pravidelně rousy?

Zatím nejúčinnější přípravek, se kterým jsme se setkali je minerální olej se sírou, nejvíce známý jako Pig oil and sulphur. Po 5 letech testování jsme se rozhodli vytvořit náš vlastní produkt na této bázi a nabídnou ho lidem. Nebylo snadné se probojovat všemi požadavky, zajistit vhodnou výrobu atd., ale povedlo se – máme pro Vás veterinární přípravek „Péče o rousy a pokožku“, který je schválený Ústavem pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv v Brně (ÚSKVBL). Veterinární přípravky musejí být vyráběny dle požadavků správné výrobní praxe a podléhají schvalování podle § 65 odst 1. zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči ve znění pozdějších předpisů a podle vyhlášky č. 290/2003 Sb. o veterinárních přípravcích a veterinárních technických prostředcích.

Jak aplikovat přípravek do rousů? Pro snadnější aplikaci jsme po letech zkoušení našli, co jsme hledali – aplikační lahvičku (najdete na našem e-shopu). Přípravek je nutné pravidelně protřepávat (síra se rychle usazuje). Při aplikaci používejte rukavice. Nejlepší samozřejmě je, pokud rousy nejprve vykoupete, ale ne vždy je to možné (s ohledem na počasí), nebojte se tedy použít přípravek i do neumytých rousů. Testovali jsme aplikaci i do zablácených rousů a efekt vidíte na fotkách zde:

Aplikace do zablácených rousů 

Také jsme pro Vás připravili aplikační video (video je sestříhané a zrychlené), a abyste se nebáli aplikovat na nevykoupané rousy, náš model na videu též není vykoupaný.

Video - aplikace veterinárního přípravku Péče o rousy a pokožku

Od karpu až po kopyto aplikujte po celé noze kolem dokola – je potřeba aplikovat na kůži (je to podobné jako když se barví vlasy – začínáme u kořínků), promasírováním a pročesáním se olej dostane na celé rousy (ale není nutné aplikovat do délky). Pročesat rousy můžete klasickým hřebínkem (ideální pro vyčesávání stroupků) nebo kartáčem na hřívu a ocas (šetrnější). Díky oleji jsou rousy u kůže krásně čisté – i v extrémních podmínkách podzimní/zimní sezóny vydrží čisté minimálně týden. Nevýhodou je, že pokud máte koníka na prašném povrchu, tak olej naopak prach přitáhne a na povrchu vypadají rousy špinavé, ale lepší estetická vada, než zdravotní problémy. Síra pomáhá k odstranění bílých stroupků díky jejím keratolytickým účinkům. Pomáhá v boji proti svrabu, plísním a je antibakteriální.

Jak často ošetřovat rousy? Na toto není jednoznačná odpověď. Vždy to bude individuální – některým koním bude stačit aplikovat přípravek třeba i 1x za měsíc, jiným zase alespoň 1x za týden. Je potřeba sledovat chování koně a kontrolovat stav kůže v rousech. Pokud vidíme, že se kůň často drbe a podupává, je potřeba zintenzivnit aplikaci – tzn. každý den či obden aplikovat přípravek alespoň 3x po sobě, poté 1x týdně a následně dle potřeby. Pokud koník nejeví žádné potíže, doporučujeme aplikaci cca 1x za 14 dní jako prevenci. Při odstranění stroupků se snažte pracovat jemně, ideálně jeden den aplikujte přípravek na dané místo, druhý den aplikaci zopakujte a teprve pak začněte odlupovat a vyčesávat. Tímto postupem pokračujte do úplného odstranění všech stroupků. Půjde to tak snáz a koník se nebude tolik čertit (není jim to příjemné).

Stroupky

Kdy se aplikaci raději vyhnout? Přípravek neaplikujte do velmi zanedbaných rousů s velkými krvavými boláky. Zde je potřeba zkonzultovat stav nejprve s veterinářem a nasadit odpovídající léčbu.  Někdy je antibiotická či jiná léčba nevyhnutelná.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Informace pro zákazníky

Najdete nás i na MALL.CZ

Kontakty
Ing. Michaela Pavlatová
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz